مراقبت از پوست

نور درمانی برای پوست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نور درمانی برای پوست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نور درمانی برای پوست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نور درمانی برای پوست روشی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی از جمله پسوریازیس و سایر بیماری‌ها استفاده می‌شود. متخصصان پوست و مو معتقدند طول موج ۳۱۱ نانومتر، مفیدترین قسمت نور خورشید برای درمان لک‌های صورت است.

مطالعات آزمایشگاهی و بالینی متعددی که توسط متخصصان پوست و مو انجام شده است نشان می‌دهند که استفاده از LED می‌تواند بیماری‌های پوستی را درمان کند. نتایج به قدری رضایت‌بخش هستند که اکنون نور درمانی با LED به صورت جداگانه یا به عنوان بخشی از یک پروتکل درمانی به عنوان یک روش ایمن، غیرتهاجمی و بدون درد استفاده می‌شود.

نور درمانی برای پوست چیست؟

نور درمانی برای پوست روشی است که در آن بیماری‌های پوستی با قرار گرفتن در معرض نور بهبود پیدا می‌کنند. نوری که به پوست فرد می‌تابد می‌تواند نور طبیعی یا طول موج خاصی از نور باشد. در طول تاریخ، نور خورشید به عنوان اولین منبع نور و پس از آن از لیزر، لامپ‌های فلورسنت و لامپ‌های دو رنگ (نوعی لامپ هالوژن) در نور درمانی استفاده شده‌اند.

امروزه از دیودهای ساطع نور یا LED (Light Emitting Diodes) به عنوان منبع نور استفاده می‌شود. نور درمانی LED توسط سازمان FDA تایید شده است و دانشمندان ناسا برای اولین بار آن را مورد مطالعه قرار دادند. در اوایل دهه ۱۹۹۰، آنها متوجه تأثیر مثبت نور ساطع شده از دیودهای LED بر رشد گیاهان و افزایش فتوسنتز شدند.

از آن زمان، تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی متعددی به این امید انجام شده است که استفاده از LEDمی‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند. نتایج رضایت‌بخش بوده است و امروزه نور درمانی برای پوست به عنوان یک روش ایمن، غیرتهاجمی و بدون درد به طور مستقل یا به عنوان بخشی از یک پروتکل درمانی برای بهبود برخی مشکلات پوستی استفاده می‌شود.

همین حالا نوبت خودتو رزرو کن

بارگذاری...

انواع نور درمانی برای پوست

نور درمانی برای پوست بر اساس نوع نور مورد استفاده به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

نور درمانی با اشعه ماوراء بنفش

 • UVA با طول موج ۳۱۵ تا ۴۰۰ نانومتر
 • UVB با طول موج ۲۸۰ تا ۳۱۵ نانومتر
 • PUVA، استفاده همزمان از اشعه UVA و دارو

نور درمانی با اشعه مادون قرمز

مادون قرمز از لامپ‌های حرارتی تولید می‌شود و از طول موج‌های مختلف آن استفاده خواهد شد. اثرات بیولوژیکی آن باعث تسریع متابولیسم و ​​افزایش گردش خون می‌شود. به همین دلیل از نور درمانی با مادون قرمز برای درمان زخم‌های روی عضلات و استخوان‌ها استفاده می‌شود.

لیزر درمانی با نور

لیزر درمانی هنوز به عنوان یکی از روش‌های پزشکی مدرن در برخی از حرفه‌های پزشکی در نظر گرفته می‌شود. لیزرها قادرند پالس‌های قدرتمندی از نور ساطع کرده و آنها را به مسافت‌های طولانی بفرستند. در واقع نور لیزر نوعی انرژی الکترومغناطیسی مادون قرمز است و به صورت فوتون وارد بدن می‌شود.

نور درمانی برای پوست با نور قرمز

در روش نور درمانی برای پوست با نور قرمز، نور به عمق پوست نفوذ می‌کند و گردش خون را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، این روش سنتز سیتوکین‌ها را کاهش می‌دهد و با هدف قرار دادن غدد چربی، باعث کاهش التهاب می‌شود. نور درمانی با نور قرمز همچنین برای التیام زخم‌ها، ترمیم پوست، درمان روزاسه و کاهش درد استفاده می‌شود.

نور درمانی برای پوست با نور آبی

نور آبی کمتر از نور قرمز به پوست نفوذ می‌کند و دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. به علاوه، این قابلیت را دارد که ساعت بیولوژیکی فرد را به حالت عادی بازگرداند. نور درمانی برای پوست با نور آبی علاوه بر درمان بیماری‌های پوستی، در درمان اختلالات خلقی، افسردگی فصلی و اختلالات خواب نیز استفاده می‌شود.

کاربردهای نور درمانی برای پوست

اثرات مثبت نور درمانی برای پوست به شرح زیر هستند:

 • التیام زخم‌هایی که دیر ترمیم می‌شوند
 • تسکین درد
 • پیشگیری از تبخال
 • بهبود زخم و ترمیم بافت
 • تسکین التهاب
 • کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان‌های دارویی

همچنین طبق شواهد موجود، نور درمانی در بهبود برخی از بیماری‌های خلقی و روانی نقش موثری دارد. بیماری‌های زیر در این دسته قرار می‌گیرند:

 • افسردگی فصلی
 • افسردگی پس از زایمان
 • اختلالات خواب

کاربردهای نور درمانی برای پوست

از مزایا و کاربردهای نور درمانی برای پوست می‌توان به کمترین عوارض بعد از درمان و استفاده از این روش به جای داروهای شیمیایی در افراد حساس مانند زنان باردار یا شیرده اشاره کرد. کاربردهای نور درمانی شامل درمان بیماری‌های پوستی زیر می‌شود:

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری پوستی التهابی خود ایمنی است. در دهه‌های اخیر، نور درمانی برای پوست به طور گسترده‌ای برای درمان ضایعات پسوریازیس پایدار مورد استفاده قرار گرفته است. انواع لیزرهای نوری با مکانیسم‌های مختلف برای درمان پسوریازیس شامل اشعه ماوراء بنفش UVB (B)، اشعه ماوراء بنفش PUVA (A)، لیزر رنگی پالسی (PDL)، درمان فوتودینامیک (PDT)، نور پالسی شدید (IPL)، دیودهای ساطع نور (LED) و … هستند.

آسیب خورشید

اشعه ماوراء بنفش مسئول بیشتر آسیب‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب است. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نور قرمز ممکن است آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش را کاهش دهد.

آکنه

مشاهدات و مطالعات بالینی نشان داده است که بیماران پس از قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید، بهبود آکنه را تجربه می‌کنند. به طور خلاصه، پرتوهای فرابنفش خورشید توسط پورفیرین‌ها که به طور طبیعی در فولیکول‌های چربی تولید می‌شوند، جذب خواهند شد.

نور درمانی برای پوست برای درمان آکنه به این شکل انجام می‌شود که جذب نور منجر به تحریک پورفیرین‌ها، آزاد شدن اکسیژن و رادیکال‌های آزاد می‌شود و واکنشی را ایجاد می‌کند که باکتری‌ها را از بین می‌برد. طول موج‌های طولانی‌تر، مانند نور قرمز، پورفیرین‌ها را به میزان کمتری فعال می‌کنند، اما به عمق پوست نفوذ خواهند کرد، جایی که می‌توانند به طور مستقیم غدد چربی را هدف قرار دهند و خواص ضدالتهابی اعمال کنند.

خطرات و عوارض جانبی نور درمانی برای پوست

به طور کلی بی خطر بودن این روش توسط آکادمی پوست آمریکا تایید شده است. از آنجایی که LED‌ها فاقد اشعه ماوراء بنفش هستند، ال ‌ای دی تراپی یک روش ایمن نور درمانی است که در طولانی مدت هیچ عارضه جانبی روی پوست شما ایجاد نمی‌کند. همچنین در روند نور درمانی برای پوست هیچ گونه جراحی روی سطح پوست انجام نمی‌شود و خطر کمتری دارد.

برخلاف بسیاری از درمان‌های تهاجمی مانند لیزر درمانی، LED‌ها پوست شما را نمی‌سوزاند و باعث درد نمی‌شوند. با این حال، این درمان می‌تواند برای افرادی که از روآکوتان برای درمان آکنه استفاده می‌کنند خطرناک باشد؛ زیرا این دارو حساسیت به نور پوست را افزایش می‌دهد و در برخی موارد می‌تواند باعث آسیب و زخم شود.

ممکن است لازم باشد این درمان را به دلیل جوش‌های ملتهب متوقف کنید. اگر پسوریازیس دارید، با پزشک خود مشورت کنید. درمان با نور قرمز، همراه با درمان‌های استاندارد پسوریازیس، می‌تواند برای درمان این بیماری موثر باشد.

عوارض جانبی این روش درمانی بسیار ناخفیفدر هستند و منبع موثقی در مورد آن در تحقیقات بالینی وجود ندارد. با این حال، اگر هر یک از علائم زیر پس از درمان رخ داد، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • افزایش التهاب
 • قرمزی
 • سوختگی
 • درد
 • آلرژی
 • کهیر

نور درمانی برای پوست در کلینیک آی ‌ام تی لاکس

ما در کلینیک تخصصی پوست و موی آی ‌ام تی لاکس، خدمات نور درمانی برای پوست را ارائه می‌دهیم. هر جلسه درمان تقریباً ۲۰ دقیقه طول می‌کشد که می‌تواند منجر به یک دوره درمانی تا ۱۰ جلسه شود. البته تعداد جلسات بستگی به نتایجی دارد. گاهی اوقات لازم است به طور مساقیم زیر نور باشید، اما در برخی موارد از قلم‌های تزریق نور بر روی پوست استفاده می‌کنیم. انتخاب روش درمان به ناحیه تحت درمان و شدت بیماری بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۹۱۳۶۵۷۰۱۴۱ در ارتباط باشید.

برای دریافت شماوره فرم زیر را تکمیل فرمایید:

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی(Required)

فرم مشاوره پوست

آیا بار اول است که خدمات فیشیال انجام میدهید؟(Required)
آیا قبلا لایه برداری شیمیایی انجام داده اید؟(Required)
آیا در شش ماه گذشته قرص راکوتان مصرف کرده اید؟(Required)
آیا تحت درمان با هریک از داره های زیر می باشید؟(Required)
آیا باردار هستید(Required)
آیا شیردهی دارید؟(Required)
آیا از دارو های حاوی کورتون استفاده میکنید ؟(Required)
درصورتی که به هریک از بیماری های زیر مبتلا هستید انتخاب کنید(Required)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...