مراقبت از پوست

نکات مراقبت از پوست که خود متخصصین پوست و مو استفاده می کنند

 

آموزش مراقبت از پوست اصفهانمتخصصان پوست دارای مجوز بورد، کارشناسانی هستند که در مورد پوست، مو و ناخن به تشخیص و درمان بیش از ۳۰۰۰ بیماری و شرایط از جمله سرطان پوست، آکنه، پسوریازیس و اگزما می پردازند. اما اصلاً به این فکر کرده اید که متخصصان پوست مو، خودشان چه نکات مراقبت از پوستی را به کار می برند تا پوست سالم خود را حفظ کنند؟ در زیر به نکات مراقبت پوستی اشاره شده که متخصصین پوست به همه بیمارانشان توصیه کرده و در واقع خود نیز به کار می گیرند.

اکنون، اینها نکات نخ نمای خودتان برای مراقبت از پوست نیستند بلکه قوانینی است که آنها در طول کار خود یاد گرفته و به بیماران توصیه کرده اند. مثلاً چه زمانی و کجا باید از ضد آفتاب استفاده کرد (پاسخ: همه جا و همیشه)، چگونه لایه لایه از محصولات مراقبت پوست استفاده کنیم و اینکه چرا لایه بردارهای شیمیایی می توانند بخش مهمی از برنامه روتین مراقبتی شما باشند.

البته ابتدا اندکی وقت بگذارید تا نوع پوست خود را شناخته و در مورد آن بدانید:

 • پوست حساس ممکن است پس از مصرف فراورده، احساس سوزش کرده یا بسوزد
 • پوست طبیعی، شفاف بوده و حساس نیست
 • پوست خشک، پوسته پوسته و خشن بوده و خارش دارد
 • پوست چرب، درخشان و روغنی مانند است
 • پوست ترکیبی در برخی مناطق خشک و در برخی مناطق دیگر چرب است

شناخت نوع پوستتان به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه از پوست خود مراقبت کنید و محصولات مراقبت از پوستی انتخاب کنید که مناسب شما باشد.

همین حالا به راحتی نوبت خود را رزرو کنید

بارگذاری...

برای حفظ پوست سالم، متخصصین پوست نکات زیر را توصیه می کنند:

 • روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای پوست خود انجام دهید. ضد آفتاب وقتی به صورت صحیح استفاده شود از پوست شما در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید (UV) محافظت می کند، اشعه ای که باعث آفتاب سوختگی، سرطان پوست و پیری زودرس پوست مانند چین و چروک و لکه های پیری می شود. جهت بهترین محافظت، یک ضد آفتاب مقاوم به آب با طیف مصرف گسترده و SPF 30 به بالا به تمام قسمت های پوست که با لباس پوشیده نمی شوند بمالید و هر دو ساعت یک بار یا پس از تعریق یا شنا کردن، آن را تجدید نمایید. برای صرفه جویی در وقت در حین مراقبت از پوست، می توانید از مرطوب کننده ای استفاده کنید که حاوی ضد آفتاب نیز باشد. به خاطر داشته باشید از آنجا که هیچ ضد آفتابی نمی تواند ۱۰۰٪ اشعه ماوراء بنفش خورشید را مسدود کند، بنابراین در صورت امکان در سایه قرار بگیرید و هنگامی که خارج از خانه هستید، در صورت امکان داشتن لباس های محافظ از جمله پیراهن آستین بلند، شلوار، کلاه لبه دار و عینک آفتابی نیز مهم است.
 • از تختهای برنزه کننده دوری کنید. تخت های برنزه کننده، درست مانند خورشید اشعه ماوراء بنفش مضر منتشر می کنند که باعث سرطان پوست می شود. در حقیقت حتی یک جلسه برنزه کردن می تواند خطر ابتلا به ملانوما را ۲۰٪ ، سرطان سلول سنگفرشی را ۶۷٪ و سرطان سلول بازال را ۲۹٪ افزایش دهد. اگر می خواهید آن درخشش طلایی رنگ را بدست آورید، با استفاده از محصولات برنزه کننده به آن برسید. برنزه کننده ها هنگامی که به طور صحیح استفاده شوند، طبیعی به نظر رسیده و پوست شما را نارنجی، رگه رگه یا لکه دار نمی کنند.
 • روال مراقبت از پوست خود را ساده کنید. در مورد مراقبت از پوست، هرچه از موارد کمتری استفاده کنید بهتر است. استفاده بیش از حد از محصولات به ویژه چندین محصول ضد پیری، می تواند پوست را اذیت کند. در عوض روی اصول اولیه مانند یک پاک کننده ملایم، ضد آفتاب و مرطوب کننده تمرکز کنید. یک برنامه روتین مراقبت از پوست در صبح و شب برای خود بسازید که برای پوستتان مفید باشد و آن را رعایت کنید.
 • محصولات مراقبت از پوستی را که برای نوع پوست خودتان فرموله شده انتخاب کنید. شناخت نوع پوستتان به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه از پوست خود مراقبت کنید و محصولات مراقبت از پوستی را انتخاب کنید که مناسب شما است. همانطور که در بالا ذکر شد، اینجا به نحوه شناسایی نوع پوست اشاره شده است:
آموزش مراقبت از پوست اصفهان
 • پوست حساس: پس از استفاده از محصولات ممکن است احساس سوزش داشته یا بسوزد.
 • پوست طبیعی: شفاف و غیر حساس
 • پوست خشک: پوسته پوسته، دارای خارش و خشن
 • چرب: درخشان و روغنی
 • پوست ترکیبی: خشک در برخی مناطق و چرب در برخی دیگر
 • به لب های خود برسید: از آنجا که سرطان پوست می تواند روی لب ها شکل بگیرد، قبل از بیرون رفتن از منزل یک بالم لب یا رژ لب حاوی ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر بمالید. اگر لبهایتان ترک دار یا خشک است، برای رطوبت بیشتر از وازلین استفاده کنید.
 • دستانتان را از صورت خود دور نگه دارید: هر وقت صورت خود را لمس کنید کثیفی، میکروب و چربی را از روی دستان به صورت خود منتقل می کنید. تلاش کنید تا در طول روز به صورتتان دست نزنید. از ناخن زدن، ترکاندن یا فشار دادن جوش ها خودداری کنید، چرا که این مسئله باعث ایجاد اسکار می شود.
 • مرتباً پوست خود را چک کنید: سرطان پوست شایعترین سرطان در ایالات متحده است که از هر پنج آمریکایی یکی از آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این روزانه تقریباً ۲۰ آمریکایی از ملانوما، کشنده ترین شکل سرطان پوست، می میرند. با این حال ، در صورت تشخیص زودرس، سرطان پوست – از جمله ملانوما – بسیار قابل درمان است. در حقیقت میزان بقاء پنج ساله برای افرادی که ملانوم آنها قبل از شیوع در غدد لنفاوی تشخیص داده شده و تحت درمان قرار بگیرد، ۹۸٪ است. این مهم است که مرتباً پوست خود را از نظر لکه های جدید، لکه هایی که با نقاط دیگر بدن متفاوتند یا خال هایی که خارش یا خونریزی داشته یا تغییر رنگ می دهند بررسی کنید، زیرا این موارد اغلب علائم هشدار دهنده اولیه سرطان پوست هستند. در صورت مشاهده هر گونه لکه مشکوک، از یک متخصص پوست و مو دارای مجوز بورد وقت بگیرید.
 • پوست دوره ای واقعی است: پوست همه از دوره هایی رنج می برد که در آن ها هیچ چیز فایده ندارد. اما ماسک ها به سرعت پوست را متعادل می سازند.
 • با خشکی در شب بجنگید: اگر با پوست خشک از خواب بیدار می شوید، برنامه خواب خود را تغییر دهید و نه برنامه صبحتان را. مقابله با خشکی در شب از برگرداندن آن در روز بعدی آسانتر است.
 • تمیز کردن پارچه ها نباید اولین خط دفاعی شما باشد: استفاده از دستمال مرطوب ممکن است راحت تر از شیرپاک کن های قدیمی باشد، اما اگر در شهری زندگی می کنید که آلودگی آن زیاد است، به دستمال مرطوب برای سم زدایی پوست اکتفا نکنید.
 • ماسک چندکاره: شما مجبور به استفاده از یک محصول برای کل صورت خود نیستید. در ناحیه T صورت خود از گلیکولیک اسید استفاده کنید تا از شکاف در برخی نقاط و جمع شدن کرم در نقاط دیگر پوست جلوگیری کنید.
 • به هنگام استفاده از محصولات، وقت صرف کنید: هنگام لایه بندی، اجازه دهید هر محصول به مدت دو یا سه دقیقه جذب شود تا با محصول بعدی که روی آن استفاده می کنید خنثی یا رقیق نشود.
 • خورشید مسئول خطوط نازک است: نود درصد خطوط نازک ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب است که باعث می شود ضد آفتاب به عنوان ماده نهایی برای جوان تر به نظر رسیدن پوست به کار آید. از یک ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر به صورت روزانه استفاده کنید.
 • یک لایه بردار شیمیایی را در نظر بگیرید: لایه برداری هفتگی کمک می کند تا باکتری های سالم رشد کنند. اسکراب های سنگین اثر عکس داشته و باعث تحریک آنزیم های نابودکننده کلاژن می شوند.
 • گلیکولیک اسید نیز مفید است: با لایه بردارهای شیمیایی تازه آشنا شده اید؟ اسید گلیکولیک را برای پوست طبیعی، اسید سالیسیلیک را برای پوستهای روغنی یا ترکیبی و اسید لاکتیک ملایم را برای پوستهای خشک یا حساس امتحان کنید.
 • ویتامین C دوست شماست: تا فاصله ۶ ماه پس از دیدن لکه تیره روی پوست، از روشن کننده ها (ما ویتامین C را دوست داریم) استفاده نمایید.
 • روغن را با یک شوینده کفی صورت پاک کنید: اگر در خط رویش موهایتان جوش می زنید، این می تواند به خاطر روغن موجود در محصولات مویی باشد که استفاده می کنید. شستشودهنده هایی که تولید کف می کنند، این روغن را از بین می برند بدون اینکه برای پوست خشن باشند.
 • مراقبت از خود با ماسک ورقه ای: ماسک های ورقه ای مواد مرطوب کننده را وارد پوست می کنند. بر روی مرطوب کننده خود، یکی از این ماسک ها را در شب به مدت ۱۰ دقیقه استفاده کنید و در روز بعد پوست شما مرطوب خواهد شد.
 • به هنگام استفاده از رتینول، شکیبا باشید: استفاده از رتینول یک دوی ماراتون است، نه دوی سرعت. کلاژن را تحریک می کند اما می تواند پوست را تحریک کند. استفاده از آن را یک بار در هفته، روی یک مرطوب کننده شروع کنید.
 • محصولات آکنه، فرمولاهای زیادی دارند: بنزوئیل پراکسید باکتری P. acnes را از بین می برد. از آن در سراسر پوست استفاده کنید تا از آکنه پیشگیری نمایید. فرمول ۲.۵ یا ۵.۵ درصد بدون عوارض جانبی پوسته پوسته کردن عمل می کند.
 • سرسیاه ها از اسید سالیسیلیک متنفر هستند: اسید سالیسیلیک واقعا فقط برای جوشهای سرسیاه و سر سفید ایده آل است. اگر پوست شما را خشک می کند، در یک شوینده صورت به دنبال آن بگردید و بگذارید ۳۰ ثانیه روی پوستتان بماند.
 • اسیدهای چرب را به برنامه روتین خود بیفزایید: پوست از اسیدهای چرب امگا برای تولید لیپیدها (روغن های مرطوب کننده) استفاده می کند و مطالعات نشان می دهد که مکمل های امگا ۳ باعث بهبود سطح چربی در پوست و آبرسانی آن می شوند.
 • از ضد آفتاب استفاده کنید، در همه جا: استفاده از ضد آفتاب بر روی گوش، خط مو، گردن، دست و قفسه سینه فراموش نکنید. متخصصان پوست می توانند با نگاه کردن به ناحیه دکلته، متوجه شوند چند سال دارید.
 • برای چشم های پف کرده یک بالش اضافی در نظر بگیرید: اگر با چشم های پف کرده از خواب بیدار می شوید در هنگام خواب یک بالش اضافی زیر سر خود بگذارید، نیروی جاذبه مایعات را به اندازه کافی تخلیه می کند تا به حل مشکل پف کردن در روز بعد کمک کند.
 • پدهای لایه بردار تقریباً آنقدر راحت هستند که نمی شود از آنها گذشت: گلیکولیک اسید خطوط و لکه های تیره را درمان می کند. بیشترین اثرگذاری آن در پدهای لایه برداری است که به صورت منفرد پیچیده شده اند (pH اسید گلیکولیک به هنگام قرار گرفتن در معرض هوا می تواند تغییر کند).
 • حوله نکشید: اگر پوست شما خاکستری است، یک تغییر آسان ایجاد کنید: آن را قبل از مرطوب کردن به طور کامل خشک نکنید. کرم ها در رطوبت محکم می چسبند و با کمی آب بهتر کار می کنند.
 • ضد آفتاب خود را تعویض کنید: خشکی، قرمزی و پوست سفت علائمی هستند که ممکن است نیاز به تغییر ضد آفتاب به نوعی با SPF بالاتر داشته باشید. ضد آفتاب جدید را امتحان کنید و ببینید که آیا این مشکلات ظرف چند روز از بین می روند یا خیر.
 • در طول روز با پرفشاری خون مبارزه کنید: لکه های تیره را با استفاده از آنتی اکسیدان ها در طول روز درمان کنید. در شب از رتینوئیدهای موضعی برای تقویت تغییر و تبدیلات سلولی برای از بین بردن رنگدانه ها استفاده نمایید.
آموزش مراقبت از پوست اصفهان

پوست بزرگترین عضو بدن شما است، بنابراین مراقبت از آن مهم است. اگر در مورد نوع پوست خود یا نحوه مراقبت از پوست سؤال دارید، با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...