مراقبت از پوست

درمان جوش زیر پوستی در سریع ترین زمان ممکن و با موثرترین روش های خانگی

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

پوست تاثیر به سزایی در زیبایی دارد و مشکلات پوستی می تواند زیبایی آن را به هم بریزد. یکی از مشکلات شایع پوستی جوش های زیر پوستی صورت است که بیشتر افراد دچار آن می شوند. در این مقاله از مجله آرایش و زیبایی میس و مستر قصد داریم بهترین روش ها برای از بین بردن جوش های زیر پوستی را به شما آموزش دهیم. موضوعات مورد بحث در این مقاله:

 • علت ایجاد جوش زیر پوستی
 • درمان خانگی جوش زیر پوستی
 • درمان جوش های زیر پوستی با گیاهان دارویی
 • استفاد از داروهای شیمیایی و پمادهای موضعی

راهنمای مطالعه

علت ایجاد جوش زیر پوستی

جوش زیر پوستی به جوشی می گویند که در عمق منافذ پوست ایجاد می شود و از فاصله دور مشخص نیست، اما فرد با لمس پوست آن را زیر پوست حس می کند. این مدل جوش زیر پوستی اغلب به دلیل وجود کیست یا غده ای ریز به وجود می آید. علت به وجود آمدن انواع جوش زیر پوستی ترکیب شدن سبوم (چربی) سطح پوست و آلودگی وارد شده به منافذ باز پوست، است. جوش های زیر پوستی در بیشتر مواقع در آن بخشی که دارای غدد چربی بیشتری است، مثل صورت، گردن، شانه ها، کمر و قفسه سینه به وجود می آیند. به این غدد چربی پوست غده های «سباسه» هم می گویند. حفره های کوچکی درون پوست وجود دارند که به آن ها منافذ پوست می گویند.

این منافذ به وسیله کانالی به نام فولیکول، به غده های سباسه متصل هستند. این غدد، نوعی چربی به نام «سبوم»، از طریق باز شدن یک فولیکول ترشح می کنند که باعث مرطوب شدن پوست می شود و در مراقبت از پوست هم موثر است. گاهی تجمع سلول های مرده باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند و سبوم نمی تواند به سطح پوست برسد و در نتیجه به مرور در غده سباسه جمع شده و تبدیل به جوش می شود.

در بعضی شرایط بدتر ترکیب سلول های مرده و سبوم با باکتری هایی که «پروپیونی باکتریوم» نام دارند و به صورت طبیعی روی پوست رشد می کنند، باعث بسته شدن فوکیول می شود. زمانی که این اتفاق می افتد باکتری شروع به تولید آنزیم و مواد شیمیایی می کند و باعث جذب سلول های سفید خون به سمت خود می شود. در نهایت این اتفاق منجر به قرمزی پوست، تورم و درد که به صورت کلی به آن التهاب می گویند، می شود.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

اما چگونه جوش های زیر پوستی را از بین ببریم ؟

در ابتدا باید گفت که از بین بردن و درمان جوش های زیر پوستی دردناک کاری پر زحمت و زمان بر است. این کار به صبر و مراقبت از پوست به شکل مداوم نیاز دارد.

راهکارهای از بین بردن جوش زیر پوستی

در ادامه به شما برترین روش های خانگی برای از بین بردن جوش زیر پوستی را آموزش می دهیم. البته برای درمان جوش های ریز زیر پوستی صورت نیاز به انجام کاری ندارد، چراکه به مرور خود به خود رفع می شوند. به یاد داشته باشید که درمان قطعی جوش زیر پوستی نیازمند تداوم در انجام راه های درمانی است. مثلا اگر از ماسک صورت خانگی برای جوش زیر پوستی استفاده می کنید، باید حداقل هفته ای دو بار از ماسک استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

۱. کمپرس آب گرم برای سر باز کردن جوش زیر پوستی

کمپرس آب گرم در درمان جوش های زیر پوستی بسیار تاثیر گذار است، می تواند از درد آن ناحیه بکاهد. حرارت منافذ پوست را باز می کند و در نتیجه جوش به سطح پوست نزدیک تر می شود به اصطلاح باعث سریع تر رسیدن جوش می شود. وقتی جوش سر باز می کند؛ چربی و سلول های مرده پوست از بین می روند، باکتری ها و چرک از داخل جوش خارج می شوند و جوش به مرور از بین می رود.

برای از بین بردن جوش های زیر پوستی با استفاده از کمپرس آب گرم ابتدا یک حوله تمیز بردارید و در آب داغ (نه آب جوش) بگذارید، سپس آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی جوش زیر پوستی بگذارید. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید، تا زمانی که جوش زیر پوستی به روی سطح پوست برسد و سر باز کند و چرک درون آن خالی شود. بعد از استفاده از کمپرس گرم برای جوش زیر پوستی به هیچ عنوان با دست جوش را خالی یا تحریک نکنید. پس از این کار اطراف جوش را تمیز و با یک پنبه آغشته به الکل ضدعفونی کنید. تا زمانی که جوش از بین نرفته است، به آن دست نزنید و از لوازم آرایشی استفاده نکنید.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

همین حالا میتونید نوبت خودتون رو رزرو کنید

بارگذاری...

۲.   خمیر دندان برای درمان جوش زیرپوستی صورت

خمیر دندان باعث کاهش التهاب و درد می شود. قبل از رفتن به تخت خواب به اندازه یک نخود خمیر دندان سفید کننده بر روی جوش ها بمالید، اجازه دهید به مدت یک شب بماند و سپس صورت خود را به وسیله آب ولرم شستشو دهید. این کار را تا زمان از بین رفتن جوش های زیر پوستی انجام دهید.

از آن جایی که استفاده از زغال اکتیو برای از بین بردن جوش آکنه روشی کاربردی است، خمیر دندان های زغالی هم در از بین بردن جوش زیر پوستی تاثیر بیشتری دارند.

از این درمان پوستی می توانید در طول روز هم استفاده کنید. اما حداقل باید یک یا دو ساعت روی پوست باقی بماند.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

۳.   نحوه استفاده از یخ برای درمان سریع جوش زیر پوستی

یخ بهترین گزینه برای درمان سریع جوش های زیر پوستی است. یخ باعث کاهش التهاب و درد ناحیه جوش زیر پوستی می شود. استفاده از یخ به درمان فوری جوش زیر پوستی که هنوز به صورت کامل عفونی نشده است، کمک می کند و همچنین باعث کاهش التهاب و منقبض شدن غدد چربی می شود. در نتیجه چربی اضافه و میکروب های درون جوش از آن بخش پوست بیرون می ریزند.

برای از بین بردن سریع جوش های زیر پوستی به این روش یخ را درون یک پارچه بگذارید و روی قسمت مستعد جوش زیر پوستی قرار دهید و چند ثانیه آن را نگه دارید. سپس یخ را بردارید، چند دقیقه صبر کنید و مجددا مرحله پیش را تکرار کنید. برای درمان جوش زیر پوستی سفت پیشنهاد می کنیم که این کار را چندین دفعه در طول روز تکرار کنید. پس از یکی دو روز جوش زیر پوستی رفع می شود.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

۴.   برچسب آکنه برای درمان جوش زیر پوستی بزرگ

برچسب آکنه مانند چسب زخم است. باید آن را به صورت مستقیم روی جوش های خود قرار دهید. این برچسب باعث از بین رفتن باکتری ها، آلودگی، سبوم و در نتیجه جوش می شود. این برچسب ها دارای مواد تشکیل دهنده متفاوتی هستند، اما اکثر آن ها حاوی عناصری مانند اسید سالیسیلیک هستند که با جوش ها مبارزه می کنند.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

بیشتر بخوانید

۵.   نمک سولفات

برای از بین بردن جوش زیر پوستی با استفاده از نمک سولفات، ابتدا لازم است یک قاشق چای خوری نمک سولفات را در ۱/۲ پیمانه آب گرم حل کنید و اجازه دهید تا نمک به طور کامل در آب حل شود.

سپس محلول نمک سولفات و آب را به وسیله پارچه یا پنبه تمیز روی صورت خود بمالید و اجازه دهید محلول نمک روی پوست شما خشک شود. وقتی صورتتان خشک شد، آن را با آب ولرم بشویید. برای درمان جوش سفید زیر پوستی باید این کار را دو تا سه بار در روز تکرار کنید. خواهید دید که رفع جوش های زیر پوستی با این ماده ممکن و شدنی است.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

۶.   الکل برای رفع جوش زیر پوستی

یکی از امن ترین و سریع ترین روش ها برای درمان جوش زیر پوستی پیشانی و صورت الکل است. زیرا الکل دارای خاصیت ضد باکتری، ضد میکروب و ضد التهاب است.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

برای از بین بردن جوش های زیر پوستی با کمک الکل، ابتدا صورت خود را شستشو دهید و پاکسازی کنید، سپس آن را با یک حوله یا پد تمیز خشک کنید. یک پنبه یا پد بهداشتی را به مقداری الکل آغشته کنید و به آرامی پد یا پنبه آغشته شده به الکل را در اطراف ناحیه جوش هایی قصد دارید از بین ببرید قرار دهید. اجازه دهید الکل روی صورت شما خشک شود. این کار را در ابتدا باید یک بار در روز انجام دهید و به مرور زمان که تحمل پوست شما نسبت به الکل افزایش یافت، می توانید ۲ تا ۳ روز هم از این روش استفاده کنید.

۷.   بهترین راه درمان جوش زیر پوستی با استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یکی دیگر از درمان های مفید خانگی برای درمان جوش های چربی زیر پوستی و آکنه است که باعث لایه برداری پوست می شود و راه را برای خارج شدن چربی و سلول های مرده باز می کند. استفاده از جوش شیرین روشی بسیار کاربردی برای از بین بردن جوش های زیر پوستی است. می توان از این روش درمانی برای لایه برداری پوست و سفید کردن دندان ها استفاده کرد.

وقتی سلول های پوستی و ارگانیسم های کوچک در کنار هم قرار می گیرند، باعث تشکیل یک جوش متورم می شوند که علاوه بر جلب توجه دیگران و بهم زدن زیبایی صورت، گاهی واقعاً دردناک است. یکی از مزایای جوش شیرین کاهش درد و التهاب ناشی از انواع جوش زیر پوستی است.

به عنوان مثال، می توان از مواد ساده در آشپزخانه برای تهیه ماسک های صورت دارای قوام با پایه جوش شیرین استفاده کرد. برای مثال استفاده از ماسک جوش شیرین و زردچوبه در زیر بغل علاوه بر درمان جوش زیر پوستی زیر بغل، باعث روشن شدن و رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران می شود.

روش استفاده از جوش شیرین

به جوش شیرین کمی آب و آب لیمو اضافه کنید و یک خمیر سفت درست کنید.

پوست خود را کاملا بشویید و زمانی که مرطوب است، آن را به ناحیه دارای جوش زیر پوستی بمالید. سپس چند دقیقه صبر کنید تا خمیر روی پوست شما خشک شود. سپس صورتتان را با آب ولرم شستشو دهید. برای دستیابی به نتایج سریع تر، این فرآیند را دو بار در روز تکرار کنید.

هرگز اجازه دهید جوش شیرین بیشتر از چند دقیقه روی پوست شما بماند، چراکه باعث خشکی و حساسیت پوستی می شود.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

۸.   ماسک خانگی برای جوش زیر پوستی

سیب و عسل ترکیب کاملی برای از بین بردن جوش های زیر پوستی هستند. عسل یک مرطوب کننده طبیعی، آنتی باکتریال و ضد التهاب است که عوامل بیماری زا را از روی پوست پاک می کند. علاوه بر این، عسل پوست را نرم و تغذیه می کند. از طرف دیگر، سیب دارای اسید مالیک است که پوست را سفت می کند.

برای از بین بردن جوش های زیر پوستی با این ماسک، باید پوست را با عسل مالش دهید و بعد از ۱۰ دقیقه با آب شستشو دهید.

روش دیگر برای از بین بردن جوش زیر پوستی با کمک عسل و سیب به این صورت است که پوره سیب را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و به پوست بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه با آب گرم بشویید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

درمان جوش های زیر پوستی با گیاهان دارویی

در ادامه چندین درمان گیاهی برای از بین بردن جوش زیر پوستی را معرفی می کنیم.

۹.   آلوئه ورا

آلوئه ورا، گیاهی بسیار مفید، آنتی باکتریال و سرشار از آنتی اکسیدان است. یکی از خواص آلوئه ورا برای پوست درمان التهاب جوش زیر پوستی است. آلوئه ورا قادر است که سلول های زیر پوستی ملتهب را ضدعفونی و ترمیم کند. برای از بین بردن جوش زیر پوستی به این روش، باید شب و قبل از خواب، مقداری ژل آلوئه ورا را به پوستتان بمالید و فردا صبح صورت خود را با آب بشویید.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

۱۰. روغن درخت چای برای از بین بردن جوش زیر پوستی

روغن درخت چای بهترین درمان جوش زیر پوستی است. روغن درخت چای آنتی باکتریال است و با باکتری هایی که باعث ایجاد مشکلات پوستی می شوند، مقابله می کند، در نتیجه باعث از بین رفتن جوش زیر پوستی می شود و به دلیل داشتن خاصیت آرام بخشی، قرمزی و التهاب را کاهش می دهد. همچنین باعث خشک شدن دانه ها و جوش های سر سفید می شود.

برای درمان جوش های سفید زیر پوستی پنبه را در روغن درخت چای خیس کنید و روی نواحی مستعد جوش یا دارای التهاب بمالید. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صورت خود را بشویید.

راه دیگر برای از بین بردن جوش های زیر پوستی با روغن درخت چای مخلوط کردن چند قطره از این روغن با یک قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا است. مخلوط حاصل را روی جوش و ناحیه اطراف آن بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه صورت خود را بشویید.

 اگر دارای پوستی حساس هستید، توصیه می شود از روغن درخت چای استفاده نکنید.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

۱۱. فندوق افسونگر 

عصاره فندوق افسونگر از پوست و برگ درختچه های نارون کوهی در آمریکای شمالی، استخراج می شود. این عصاره دارای ماده ای به نام تانن است که دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی بسیار قوی است. به همین خاطر از این گیاه دارویی برای درمان انواع مشکلات پوستی مانند شوره، اگزما، واریس، انواع سوختگی، کبودی، گزش حشرات، از بین بردن انواع جوش زیر پوستی و آکنه استفاده می شود.

البته لازم به ذکر است که هیچ مطالعه خاصی در مورد اثر این ماده بر از بین بردن و درمان جوش زیر پوستی انجام نشده است. با این حال، برخی مطالعات نشان می دهد که فندق افسونگر می تواند باکتری ها را از بین ببرد، التهاب را کاهش دهد و پوست را تسکین دهد و بهبود بخشد.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

نحوه استفاده از هامامالیس یا فندق افسونگر

برای درمان جوشهای زیر پوستی ۱ قاشق غذاخوری از برگ فندق افسونگر را با ۱ قاشق غذاخوری آب در یک قابلمه کوچک ترکیب کنید و برگ ها را به مدت ۳۰ دقیقه در آب بخیسانید. سپس درب قابلمه را بگذارید و آن را با حرارت کم به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس مخلوط را از روی اجاق گاز بردارید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند. این مایع را در ظرف در بسته قرار دهید و روزانه یک یا دو بار آن را با استفاده از پنبه روی پوست تمیز صورت ماساژ دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که فندوق افسونگر به صورت آماده هم در بازار فروخته می شود، اما فندق افسونگر آماده تانن خود را طی فرآیند تقطیر از دست می دهد.

درمان خانگی جوش زیر پوستی با دارو

در ادامه چند روش از بین بردن جوش زیر پوستی با استفاده از داروهای شیمیایی را آموزش می دهیم. داروهای موضعی زیادی برای درمان جوش زیر پوستی در داروخانه ها و مراکز بهداشتی موجود است و از بین بردن جوشهای زیر پوستی با آن ها سریعتر انجام می شود.

۱۲. پمادهای موضعی

توصیه می شود محصولی را انتخاب کنید که علت جوش زیر پوستی را از بین ببرد و درمان کند. به عنوان مثال، اگر از داروهایی استفاده می کنید که حاوی بنزوئیل پراکسید هستند، برای از بین بردن جوش زیر پوستی باید دارویتان را عوض کنید. به طور کلی انواع کرم لایه بردار برای جوش زیر پوستی مفید هستند. 

 • گوگرد از رشد باکتری های ایجاد کننده آکنه جلوگیری می کند و منافذ پوستی مسدود شده را باز می کند و در نتیجه باعث از بین رفتن و درمان جوش زیر پوستی بزرگ می شود.
 • آلفا هیدروکسی اسید (AHA) پوست را لایه برداری می کند.
 • اسید سالیسیلیک با از بین بردن لایه ای از سلول های مرده در سطح پوست، منافذ را باز می کند. علاوه بر درمان جوش های چربی زیر پوستی بزرگ، التهاب را کاهش می دهد.
 • رتینوئیدها منافذ پوست را باز می کنند و تولید چربی را کاهش می دهند.
 • آنتی بیوتیک های موضعی مانند کلیندامایسین و ازیترومایسین، باکتری های ایجاد کننده جوش های زیر پوستی را از بین می برند و التهاب را هم کاهش می دهند، استفاده از داروهای حاوی این مواد بهترین روش برای از بین بردن و درمان جوش چرکی زیر پوستی است.

این مواد در بسیاری از پاک کننده های ضد آکنه، کرم ها، ژل ها، اسکراب صورت، لوسیون ها و دستمال مرطوب موجود است.

برای تهیه داروهای موضعی به منظور رفع سریع جوش زیر پوستی که دارای مواد مذکور داشند به نسخه پزشک نیاز نیست. با این حال بهتر است همیشه قبل از استفاده از هرگونه دارو برای درمان قطعی جوش زیر پوستی با پزشک خود مشورت کنید. همچنین داروهایی که تاثیر بیشتر و طولانی تری دارند را باید با نسخه پزشک تهیه کنید.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

۱۳. آسپرین

قرص آسپرین هم یک راهکار عالی برای از بین بردن جوش زیر پوستی به حساب می آید. قرص آسپرین مسکن و ضد التهاب است. برای ساخت این ماسک برای جوش زیر پوستی یک قرص آسپرین را له کنید با ۳ برابر آب قاطی کنید و روی ناحیه ملتهب بگذارید. بعد از ۳۰ دقیقه با آب صورت خود را بشویید.

آموزش مراقبت از پوست اصفهان

 

کلام آخر

در این مقاله بهترین روش ها برای از بین بردن جوش زیر پوستی و همچنین انواع ماسک صورت برای جوش های زیر پوستی را به شما آموزش دادیم. معمولا این گونه جوش ها به صورت ناگهانی بروز می کنند، اما به هر حال روش های مختلفی برای پیشگیری از بروز جوش زیر پوستی وجود دارد. بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق موارد زیر را رعایت کنید.

 1. تغذیه مناسب داشته باشید، از رژیم متعادلی که حاوی تمام مواد غذایی ضروری است پیروی کنید. مصرف غذاهایی که باعث افزایش قند خون می شوند را محدود کنید.
 2. به اندازه کافی استراحت کنید. آرامش خود را حفظ کنید و از استرس و تنش به دور باشید.
 3. ورزش کنید. این کار باعث افزایش گردن خون در پوست می شود و در نتیجه عملکرد سلول های پوستی را بهبود می بخشد.
 4. هرگز جوش ها را دستکاری نکنید.
 5. آب زیاد بنویشید.
 6. پوست خود را بیش از اندازه و با لایه بردارهای زبر و قوی لایه برداری نکنید.
 7. از محصولات غیر کمدون زا، ضدآکنه و فاقد چربی استفاده کنید.

شما از چه روشی برای از بین بردن و درمان جوش بزرگ زیر پوستی استفاده می کنید؟ لطفا تجربیات خود را با ما از طریق ارسال دیدگاه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...