مراقبت از پوست

واریس صورت و درمان آن

مهتا طحاف پور

زیبایی و سلامت پوست، نقش به سزایی در زیبایی چهره شما دارد. هر گونه تورم و یا تغییر رنگ در سطح پوست که بر اثرعارضه‌ها، مشکلات یا بیماری‌های پوستی ایجاد شود، می‌تواند بر زیبایی صورت تاثیر بگذارد. یکی از این مشکلات، قرمزی و تورم رگ‌های سطحی است که بر اثر تلانژکتازی ایجاد می‌شود و واریس صورت نام دارد.

تلانژکتازی نوعی بیماری عروقی است که بر اثر آسیب به رگ‌های سطحی، ظاهری شبکه‌ای و قرمز به آنها می‌دهد و باعث متورم و منبسط شدن‌شان نیز می‌شود؛ به همین دلیل این مشکل به «رگ‌های عنکبوتی» نیز معروف شده است.

آیا دارو یا درمان خاصی برای درمان واریس صورت موجود است؟

بله. پزشک درصورتی‌که تشخیص بدهد رگ‌های عنکبوتی صورت شما به مرحله‌ای رسیده است که دیگر با درمان طبیعی رفع نمی‌شود، ممکن است داروهایی را برایتان تجویز کند یا درمان‌هایی را به کار ببرد. از جمله این داروها و روش‌های درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ . رتینوئیدها، برای لایه‌برداری سطحی‌ترین لایه پوست

کرم‌های موضعی، به‌ویژه آنهایی که حاوی رتینوئید هستند، به شما کمک می‌کنند تا رگ‌های عنکبوتی صورت‌تان کمتر نمایان باشد. از ترکیبات رتینوئید در درجه اول برای آکنه و روزاسه استفاده می‌کنند. وظیفه رتینوئیدها ازبین‌بردن خارجی‌ترین لایه پوست است.

۲.  لیزردرمانی، برای محوکردن رگ‌های عنکبوتی

با استفاده از پرتوهای لیزر می‌توان رگ‌های عنکبوتی را کاملا محو کرد.

۳ . نور پالسی شدید، برای نفوذ به لایه عمقی‌تر پوست

نور پالسی شدید یا آی‌پی‌ال (IPL) روش درمانی مشابه لیزردرمانی است، اما نور آن تا لایه دوم پوست نفوذ می‌کند، بدون اینکه به لایه سطحی پوست آسیب برساند.

۴ . اسکلروتراپی، برای بستن رگ‌های خونی

پزشک در این روش درمانی از تزریق محلول دارویی به‌درون رگ‌های واریسی صورت استفاده می‌کند؛ در نتیجه، رگ‌های خونی بسته می‌شوند و در عرض چند هفته، واریس صورت رفع می‌شود. پس از بسته‌شدن رگ‌ها خون مجددا وارد رگ‌هایی می‌شود که در صورت دیده نمی‌شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...