مراقبت از پوست

راهنمای مراقبت از پوست پا

مهتا طحاف پور

داشتن پاهایی زیبا برای اندامی آراسته ضروری است. رسیدگی به پاهایتان حداقل یک بار در هفته باعث می شود که شما  پاهایی بسیار تمیز و زیبا داشته باشید.

جدا از بخش زیبایی پوست پا به دلیل اینکه ممکن است ساعات طولانی در داخل کفش یا جوراب قرار بگیرند، بیشتر در معرض خطراتی مانند ایجاد باکتری و قارچ بوده و از همین رو نیازمند به حفظ بهداشت و مراقبت بیشتری دارند تا هم سلامت پوست پا به خطر نیافتد و هم زیبایی پا حفظ شود.

شما می توانید هر زمان که بخواهید به راحتی صندل و یا کفش جلو باز بپوشید، و یا لازم نیست که برای یک مهمانی بدون برنامه نگران پاهای خود باشید، چرا که شما حق دارید با اعتماد به نفس کامل در بین دوستانتان حضور داشته باشید.

چند نکته که لازم است برای داشتن پوست پای سالم رعایت کنید

شستشوی پاها

پوست پا بیشتر در معرض عفونت های باکتریایی و قارچی است زیرا ساعت‌های طولانی در شبانه‌روز درون جوراب و کفش است و یا در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار دارد. پوست بین انگشتان پا در صورت عدم شستشوی کافی و صحیح، مکانی مناسب برای رشد و تکثیر عفونت‌های باکتریایی و قارچی است. بنابراین بسیار مهم است که روزی یک بار پاها را با آب و صابون، جهت اطمینان از پاک شدن آلودگی و عرق بشویید.

استفاده از مرطوب کننده برای پا

استفاده از مرطوب کننده را فقط به صورت و دست محدود نکنید. کمبود رطوبت می‌تواند پوست پای شما را خشک، پوسته پوسته و منقبض کند. پوست ترک خورده می‌تواند به ویژه روی پاشنه پا بسیار خشک و خشن شود. همچنین این قسمت می‌تواند به آهن‌ربایی برای جذب کثیفی و آلودگی تبدیل گرد. این ترک‌ها علاوه بر ظاهر ناپسند، گاهی درمان طولانی و دشوار دارد. هر روز بعد از شستن پاها، مقدار زیادی مرطوب کننده روی پاهایتان استعمال کنید. کره کاکائو یا وازلین می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

ماساژ پا

پاهای خود را هر ماه دو بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب گرم غوطه‌ور کنید. این کار به لطافت پوست کمک می‌کند. سپس پاها را به آرامی ماساژ دهید، آن‌ها را کاملاً خشک کنید و یک کرم سرد غنی از ویتامین E استفاده کنید. اگر پاهای شما مستعد ابتلا به عفونت و التهاب است، از کرم ضد باکتری نیز استفاده کنید.

اهمیت پوشیدن جوراب برای محافظت از پوست پا

پوشیدن جوراب برای محافظت پا از سرما، آسیب، گرد و غبار و اشعه ماوراءبنفش خورشید ضروری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...