مراقبت از پوست

جوان سازی پوست با سلول بنیادی

جوان سازی پوست با سلول بنیادی

جوان سازی پوست با سلول بنیادی

وقتی صحبت از جوان سازی پوست صورت می‌شود، لازم به یادآوری است که هیچ کس نمی‌تواند مانع پیری پوست شود. به عبارت دیگر، شما نمی‌توانید برای همیشه جوان بمانید. به تدریج و با افزایش سن، اندام‌های مختلف بدن دستخوش تغییراتی شده و توانایی‌های آنها تغییر می‌کنند که منجر به پیری می‌شود. پوست صورت نیز از این قاعده مستثنی نیست و این تغییرات را تجربه می‌کند. با افزایش سن، میزان ترشح هورمون و تولید چربی از غدد چربی (غدد سبوم) به تدریج کاهش می‌یابد و در نتیجه پوست نازک‌تر و خشک‌تر می‌شود. پوست صورت نیز خاصیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می‌دهد. یکی از جدیدترین و رایج ترین راهکارهای کاهش سرعت روند پیری، جوان سازی پوست با سلول بنیادی است.

جوان سازی پوست با سلول بنیادی

پوست چگونه پیر می ‌شود؟

از اواسط دهه سوم زندگی، اولین چین و چروک‌های پوستی در اطراف لب‌ها و چشم‌ها با کاهش تولید کلاژن و الاستین ظاهر می‌شوند. از سن ۴۰ سالگی خطوی که به خطوط پنجه کلاغی معروف هستند در گوشه چشم ظاهر خواهند شد و چین و چروک‌های پوست عمیق‌تر می‌شوند. با رسیدن به دوره یائسگی در خانم‌ها، روند پیری پوست تسریع شده و لکه‌های قهوه‌ای به نام لکه‌های پیری روی پوست پدیدار می‌شوند. تمام این مراحل زیبایی و جوانی پوست را به خطر می‌اندازند و افراد به دنبال راه‌هایی برای جوان سازی پوست صورت خود خواهند بود.

گاهی برخی افراد زودتر از هر مرحله دیگری علائم پیری را تجربه می‌کنند و شادابی پوست جوان خود را خیلی زودتر از همسالان از دست می‌دهند. همه این عوامل بستگی به سبک زندگی، غذایی که مصرف می‌کنید، میزان فعالیت شما و عواملی از این قبیل دارد. با این حال در هر مورد، جوان سازی پوست با سلول بنیادی می‌تواند شما را به دوران خوش جوانی برگرداند.

جوان سازی پوست با سلول بنیادی

سلول درمانی با سلول ‌های بنیادی

سلول‌های فیبروبلاست نقش مهمی در حفظ چارچوب بافت همبند دارند و وظیفه اصلی آنها تولید پروتئین کلاژن است. آخرین تکنیک در جوانسازی پوست صورت، استفاده از سلول‌های بنیادی پوست خود فرد به عنوان یک پرکننده زنده است که توانایی تکثیر و تولید کلاژن را دارد، ماده‌ای که عنصر کلیدی در ظاهر جوان پوست خواهد داشت.

در روش جوان سازی پوست با سلول بنیادی ابتدا سلول‌های فیبروبلاست از قسمت کوچکی از پوست بیمار جدا شده و در محیط کشت مخصوص تکثیر می‌شوند. سپس سلول‌های تکثیر شده دوباره به محل پوست تزریق می‌شوند و چین و چروک‌ها، اسکار آکنه یا جوش‌های ناشی از جراحت را از بین می‌برند. فیبروبلاست در محل تزریق شروع به تولید کلاژن کرده و حفره‌ها یا خطوط پوست را پر می‌کنند.

این تکنیک در حال حاضر در برخی کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد و ایران جزو اولین کشورهایی بود که این روش را با موفقیت اجرا کرد. با این روش سلول‌ها به تدریج کلاژن تولید می‌کنند و بنابراین نتیجه در دراز مدت قابل مشاهده است. در این روش که در واقع یک روش سلولی خودسازگار است، سلول‌ها متعلق به خود فرد هستند و بنابراین سیستم ایمنی بدن فرد تحریک نمی‌شود.

اثر طولانی مدت آن یکی از مزایای منحصر‌به‌فرد این روش است که باعث می‌شود بیشتر افراد جوان سازی پوست با سلول بنیادی را به روش‌های دیگر مانند تزریق ژل هیالورونیک اسید ترجیح دهند، زیرا پایداری عملکرد فیلرهایی مانند اسید هیالورونیک گذرا بوده و چند ماه طول می‌کشد و همیشه خطر تحریک سیستم ایمنی وجود دارد.

همین حالا نوبت خودتو رزرو کن

بارگذاری...

آیا جوان سازی پوست با سلول بنیادی یک روش علمی است؟

توانایی تبدیل سلول‌های بنیادی به انواع مختلف سلول‌های خونی توجه دانشمندان و محققان را به تبدیل این سلول‌ها به سلول‌های تخصصی دیگر در بافت‌های دیگر جلب کرد.

پیشرفت مطالعات نشان داد که در تمام بافت‌های بدن انواعی از سلول‌های بنیادی وجود دارد که توانایی تبدیل به سلول‌های تخصصی همان بافت را دارند و در مواقعی که نیاز به اختلالات بافتی باشد تکثیر می‌شوند و به دلیل این توانایی به آنها سلولهای بنیادی می‌گویند.

سلول‌های بنیادی در ۲ ویژگی با سلول‌های دیگر تفاوت دارند:

توانایی تولید مثل:

توانایی تولید مثل برای مدت طولانی و توانایی تمایز یا تبدیل به سلول‌های تخصصی با عملکردهای خاص مانند سلول‌های قلبی یا تخصصی.

با توجه به اینکه جوان سازی پوست با سلول بنیادی یک روش درمانی ایده‌آل است، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد پوست انسان منبع عالی برای برداشت سلول‌های بنیادی از جمله سلول‌های بنیادی خونساز و عصبی است. سلول‌های بنیادی به دلیل توانایی‌های تکثیر و تمایز بالایی که دارند بهترین انتخاب برای سلول درمانی هستند.

نوع تک توان:

سلول‌های بنیادی پوست تک توان هستند و شامل سلول‌های فیبروبلاست، ملانوسیت‌ها و کراتینوسیت‌ها می‌شوند. سلول‌های فیبروبلاست نقش مهمی در حفظ چارچوب بافت همبند دارند و وظیفه اصلی آنها تولید پروتئین کلاژن است. پیدا کردن درمان مناسب برای از بین بردن چین و چروک و جای جوش ناشی از آکنه و عیوب پوستی همواره یکی از موضوعات مورد علاقه محققان، متخصصان پوست و جراحان زیبایی بوده است.

آخرین تکنیک در این زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی پوست خود به عنوان یک پرکننده زنده است که توانایی تکثیر و تولید کلاژن (ماده کلیدی برای ظاهر جوان پوست) را دارد.

از سال ۱۹۹۵ مطالعاتی در زمینه کشت و تکثیر سلول‌های فیبروبلاست برای افزایش تولید کلاژن در بافت‌ها انجام شده و موفقیت‌هایی نیز حاصل شده است.

میزان موفقیت درمان جوان سازی پوست با سلول بنیادی

میزان موفقیت درمان جوان سازی پوست با سلول بنیادی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است و این روش به عنوان آخرین خط درمان در موارد مقاوم به کار می‌رود. از دیگر کاربردهای روش سلول درمانی استفاده از کشت سلولی کراتینوسیت در زخم‌های ناشی از بیماری است. با توجه به اینکه کراتینوسیت‌ها در حین بهبود زخم افزایش می‌یابند و سطح درم را می‌پوشانند، استفاده از کراتینوسیت‌های کشت شده می‌تواند به عنوان مانعی برای جلوگیری از عفونت، مرطوب نگه داشتن زخم و تسریع در بهبود زخم عمل کند. اکثر مطالعات انجام شده با استفاده از کشت کراتینوسیت در زخم‌های پوستی به طور متوسط ​​بین ۲۵ تا ۸۵ درصد بهبودی را در کاهش اندازه زخم نشان داده‌اند.

جوان سازی پوست با سلول بنیادی

سخن پایانی

با افزایش سن، میزان ترشح هورمون و تولید چربی از غدد سبوم به تدریج کاهش می‌یابد و در نتیجه پوست نازک‌تر و خشک می‌شود. پوست صورت نیز به تدریج خاصیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می‌دهد. یکی از جدیدترین و رایج ترین راهکارهای کاهش سرعت روند پیری، جوان سازی پوست با سلول بنیادی است.

در روش جوان سازی پوست با سلول درمانی ابتدا سلول‌های فیبروبلاست از قسمت کوچکی از پوست بیمار جدا شده و در محیط کشت مخصوص تکثیر می‌شوند. سپس سلول‌های تکثیر شده دوباره به محل پوست تزریق می‌شوند و چین و چروک‌ها، اسکار آکنه یا جوش‌های ناشی از جراحت را از بین می‌برند. میزان موفقیت این درمان بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است و این روش به عنوان آخرین خط درمان در موارد مقاوم به کار می‌رود.

برای دریافت مشاوره فرم زیر را تکمیل فرمایید:

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی(Required)

فرم مشاوره پوست

آیا بار اول است که خدمات فیشیال انجام میدهید؟(Required)
آیا قبلا لایه برداری شیمیایی انجام داده اید؟(Required)
آیا در شش ماه گذشته قرص راکوتان مصرف کرده اید؟(Required)
آیا تحت درمان با هریک از داره های زیر می باشید؟(Required)
آیا باردار هستید(Required)
آیا شیردهی دارید؟(Required)
آیا از دارو های حاوی کورتون استفاده میکنید ؟(Required)
درصورتی که به هریک از بیماری های زیر مبتلا هستید انتخاب کنید(Required)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...